موسیقی چه اثری بر سلامت بدنی و مغزی ما دارد؟بسیار درباره تاثیر موسیقی بر سلامت انسان شنیده ایم. گاهی سخن از تاثیر مثبت و فواید آن بوده و گاهی مضرات آن. در این مقاله به برخی از تاثیرات مثبت و منفی موسیقی بر سلامت می پرازیم.

بسیاری از پزشکان شرق آسیا معتقدند که سلامتی و بیماری به ترتیب همان هارمونی و عدم هارمونی (هماهنگی) است؛ و موسیقی می تواند روی برخی بیماری ها تاثیرگذار باشد. البته میزان و نوع این اثر در افراد مختلف یکسان نیست. عواملی چون سرعت، ریتم، عمق، نظم و جنس هر موسیقی از فاکتورهای مهم اثرگذاری آن به شمار می روند.

این عوامل با ذهن و عواطف بشری ارتباط مستقیم دارند و می‌توانند تغییراتی را در فیزیک بدن و سیستم عصبی رقم بزنند.

%D8%AA%D8%A7%D8%AB%DB%8C%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%82%DB%8C.jpg

فعالیت‌های بسیار محدودی وجود دارند که باعث فعال شدن تمام بخش های مغز می شوند و موسیقی یکی از این فعالیت‌ها به‌شمار می‌رود. موسیقی تمام بخش‌های مغزی و سلول‌های آن را درگیر می‌کند و می‌تواند در بهبود حافظه، تمرکز و ارتباط مؤثرتر اندام‌های بدن از نظر فیزیکی و همچنین رشد ذهنی نقش قابل توجهی داشته باشد.


یک گروه تحقیقاتی عملکرد مغز یک گروه نمونه را در حال گوش دادن به موسیقی ثبت کرده اند. نتیجه تحقیقات حاکی از این بوده که شنیدن موسیقی باعث فعال شدن مناطق شنیداری و به کار گرفتن حجم عظیمی از شبکه‌های عصبی در مغز می‌شود. پژوهشگران بر این باورند که گوش دادن به موسیقی می‌تواند باعث فعال شدن مناطق احساسی، محرکی و خلاقیت در مغز شود.

نواختن موسیقی می تواند ساختار مغزی شما را تغییر دهد.

musicactivat.jpg

انعطاف‌پذیری مغزی که انعطاف‌پذیری عصبی نیز نامیده می‌شود به معنای توانایی مغز برای تغییر در هر سنی است. این تغییر می‌تواند در جهت بهتر و یا بدتر شدن مغز باشد. همان‌گونه که تصور می‌کنید این انعطاف‌پذیری نقش بسیار مهمی در پیشرفت و یا زوال مغز و نیز در شکل‌دهی شخصیت‌های متمایز ما دارد.


مغز انسان انعطاف پذیر است یعنی قابلیت تغییر در هر زمان و سنی را دارد. این فرایند بسته به نوع تغییر، می تواند منجر به زوال یا بهبود عملکرد مغز شود. هنگام یادگیری و یا نواختن موسیقی سطح کورتکس(ماده خاکستری رنگ مغز است که رابطه مستقیم با هوش افراد دارد) در نوازندگان در بالاترین حد ممکن قرار خواهد داشت.


موسیقی ملایم در کاهش استرس نیز موثر است. گوش دادن به آهنگی که از آن لذت می‌برید سطح هورمون کورتیزول را در بدن کاهش داده و در نتیجه سطح استرس را در بدنتان به شدت پایین می‌آورد. همچنین گوش دادن به موسیقی‌های ملایم می‌تواند تا حد فراوانی به کاهش استرس بیماران قبل از انجام عمل قلب باز ویا شیمی‌درمانی کمک کند.

در تحقیقات صورت گرفته بر بیمارانی که عمل‌های موفق‌آمیزی داشتند نیز مشخص شد پروسه گوش دادن به موسیقی آرام‌بخش به‌طرز شگفت‌انگیزی می‌تواند تحمل درد را در آن‌ها افزایش دهد.


 موسیقی به غلبه بر تنش عضلانی نیز کمک می‌کند. اضطراب و فشارهای عصبی باعث منقبض شدن عضلات می شوند که تاثیر منفی بر سلامت افراد دارد. در چنین شرایطی  گوش دادن به موسیقی ملایم و آرام‌بخش  تا حد زیادی می‌تواند عضلات بدن را شل کرده و درد ما را تسکین دهد. اگر به موجب شغلی که دارید ساعت‌های طولانی را پشت میز نشسته و در یک حالت بدنی خاص سپری می کنید، گوش دادن به موسیقی ملایم، کلاسیک و بی‌کلام را در برنامه‌های روزانه خود قرار دهید.

 موسیقی می تواند منجر به رشد مهارت‌هایی چون استدلال ذهنی، خواندن متن و دامنه بالای واژگان، افزایش ضریب هوشی و رشد بخش‌های خاصی از مغز شود. دانشمندان معتقدند که قرار گرفتن کودکان در معرض موسیقی‌ کلاسیک در دوران جنینی، بعد از تولد و در دوران رشد و حتی در دوران نوجوانی باعث می‌شود کودکان باهوش‌تر و زیرک‌تر باشند.

89173_381.jpg

تحقیقات بسیاری در رابطه با نقش موسیقی در ورزش صورت گرفته و نتایج حاکی از آن است که موسیقی می‌تواند هنگام فعالیت ورزشی، حالت ذهن و بدن را تغییر دهد، حواس را از درد و خستگی پرت کرده، روحیه را تقویت کند و استقامت را بالا ببرد.

30-single-default.jpg

از دیگر فواید موسیقی می توان به موارد زیر اشاره کرد:


افزایش تمرکز

کمک به درمان بیماری آلزایمر

تخفیف دردهای پس از زایمان و القای سریع‌تر بهبودی

تقویت مهارت‌های شناختی، هوش، قدرت یادگیری و همچنین آی‌کیو

مبارزه با خستگی، کمبود انرژی و افسردگی

کمک به درمان بی‌خوابی و ...


 

نکته جالبی که درباره موسیقی وجود دارد علاقه افراد به یک آهنگ خاص است که به دلیل رابطه‌ احساسی قوی است که با متن آن آهنگ پیدا کرده‌اند.

علاقه ما به یک آهنگ و انتخاب آن آهنگ به عنوان قطعه مورد علاقه و ترانه‌ای که حاضریم بارها و بارها به آن گوش کنیم می‌تواند محتوای آن آهنگ و رابطه احساسی و خاطره‌ای باشد که با آن داشته و داریم.

بررسی ها ثابت کرده است که ترانه‌هایی که به مدت طولانی جزو لیست مورد علاقه ما قرار دارند ضرورتا خاطره‌ای را در ذهن ما زنده کرده و یا متن آن‌ها رابطه مستقیمی با اتفاقات احساسی زندگی ما داشته است. از این رو بسیاری از روانشناسان از روی آهنگ هایی که بیمارانشان گوش می کنند به بخشی از روحیات آن ها پی می برند.

 

کرم گوش چیست؟

حتما برای شما پیش آمده که قطعه ای از یک موسیقی یا حتی یک قافیه از یک شعر به‌صورت پیاپی و ناخواسته در ذهنتان تکرار شود. این به دلیل وجود قطعات موسیقی فعال در حافظه کوتاه مدت ما رخ می‌دهد. به بیان دیگر مغز هنوز در حال اجرای این قسمت از آهنگ می‌باشد. این پدیده اصطلاحا کرم گوش نام دارد و تاثیر منفی بر مغز شما دارد. پزشکان توصیه می کنند به هر طریقی که شده ذهن خود را از آن قطعه موسیقی دور کرده و آن را فراموش کنید.

 


نوع موسیقی

تحقیقات فراوان دانشمندان درباره موسیقی و تاثیرات آن در کیفیت زندگی افراد اثبات کرده که موسیقی می تواند تاثیر بسیار خوبی بر روی حال افراد داشته باشد. البته باید در انتخاب نوع آن بسیار محتاط بود. چرا که برخی آهنگ ها میتوانند منجر به تشدید افسردگی و حال بد افراد شوند؛ برای مثال وقتی حال خوبی ندارید یک آهنگ غمگین موجب تشدید ناراحتی شما میشود چرا که موسیقی احساسات شما را درگیر میکند. پس توجه داشته باشید که باید موسیقی متناسب با حال و روحیه ای که دارید را انتخاب کنید.


/ 0 نظر / 36654 بازدید